1Move ul. Morelowa 5/30 NIP: 5833168039 |
Mariusz Sucharzewski |
Kamil Sokołowski |
pełen kontakt |
Być może nie byłoby ogólnodostępnych street workoutów, parkurów i innych niesztampowych miejsc, gdyby nie oddolna inicjatywa. To właśnie z pomysłu, zaangażowania i determinacji pasjonatów, aktywistów i przyszłych użytkowników powstały pierwsze strefy miejskich sportów. Jako jeden z najbardziej doświadczonych producentów tego typu rozwiązań, od początku uczestniczymy w tym pozytywnym szaleństwie, zdobywając kolejne doświadczenia we współpracy przy społecznych projektach na terenie całego kraju.
Również dziś, nasi klienci korzystają z różnego rodzaju dotacji, by realizować swoje marzenia, a my z chęcią wspieramy te oddolne inicjatywy. Z roku na rok takich projektów jest coraz więcej, co nas nie dziwi, bo to właśnie lokalni liderzy, sportowcy i pasjonaci wiedzą najlepiej co i gdzie jest najbardziej potrzebne. Z tego powodu, to właśnie dzięki oddolnej inicjatywie, uwzględniającej od samego początku udział przyszłych użytkowników powstają najlepsze realizacje. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, a Tobie też chodzi taki pomysł po głowie, nie zwlekaj, koniecznie zgłoś się do nas!
Nasze wsparcie waszych przedsięwzięć to:
Poniżej prezentujemy, kilka informacji o tym, gdzie możecie szukać dofinansowania waszych projektów.
W praktyce jest to fundusz miejski, o którego przeznaczaniu decydują mieszkańcy, sami wybierając, na co mają być wydane środki. Pomysły projektów i inwestycji zgłaszane są przez mieszkańców lub ich grupy, radnych dzielnic i osiedli, lokalnych liderów bądź organizacje pozarządowe. W całej Polsce, w ramach programów budżetów obywatelskich często pojawiają się pomysły na zagospodarowanie lub renowację terenów zielonych, strefy sportu, rekreacji czy place zabaw. Zazwyczaj proces ubiegania się o środki zaczyna się od przygotowania propozycji – jest to etap, w którym możemy Ci pomóc, następnie składany jest wniosek, pozyskiwane jest poparcie mieszkańców, by finalnie poddać go glosowaniu. Realizacja wygranych projektów odbywa się zazwyczaj w ciągu kolejnego roku.
Pierwszy program budżetu partycypacyjnego powstał w Sopocie, w 2011, obecnie tego typu rozwiązania funkcją nie tylko w większości dużych miast ale i wielu niniejszych miejscowościach. Na Świecie to już ponad 3000 samorządów.
Jest to społeczny sposób na finansowanie różnego rodzaju przedsięwzięć poprzez zbiórkę funduszy. Dzięki tej możliwości nie tylko powstało wiele firm, nowych produktów czy usług, ale też sporo kompozycji Bethovena, a i Ty pewnie słuchasz singli, czy płyt sfinansowanych w ten sposób. Jest to coraz częściej wykorzystywana formuła do celów, które nie są nastawione na zysk. Dzięki działającym obecnie platformom do zbiórek możesz zbierać środki wśród swoich sąsiadów i lokalnej społeczności.
Organizujesz taką zbiórkę? Zgłoś się do nas i porozmawiaj o możliwości udostępnienia materiałów do promocji projektu.
Coraz częściej nasi klienci uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczają na samo wyposażenie placu i materiały. Ty skrzyknij kolegów i sąsiadów do montażu, a my podpowiemy jak go prawidłowo wykonać.
Miasta i gminy posiadają fundusze na inwestycje. To właśnie samorządy odpowiadają za publiczną infrastrukturę, w tym tworzenie miejsc do zabawy, sporu i rekreacji. Nawet jeżeli nie finansują ich w całości, to mogą dysponować środkami na ich dofinansowanie. Zapewne jeżeli jesteś dyrektorem szkoły, ośrodka sportu czy kierownikiem osiedlowej lub wiejskiej świetlicy już o tym wiesz, ale inicjatywę może podjąć każdy mieszkaniec. Jeżeli masz pomysł na street workout lub parkur w swojej okolicy zgłoś się rady osiedla, swojego sołtysa lub radnego.
Czasami projekty można dofinansowywać z funduszy rządowych. W przypadku infrastruktury rekreacyjno – sportowej są to najczęściej programy Ministerstwa Sportu. Jeżeli jesteś dyrektorem szkoły lub prowadzisz klub sportowy, możliwe jest uzyskanie dofinansowania na infrastrukturę w ramach programu rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej - Sportowa Polska, który przewiduje wsparcie finansowe. W ramach zadania: Budowa, przebudowa lub remont szkolnej infrastruktury sportowej, program ten przewiduje między innymi dofinansowanie budowy „terowych urządzeń sportowych” w tym siłowni i urządzeń sprawnościowych dla dzieci. Instalacje street workoutów, siłowni czy parkuru mogą być też częścią większych inwestycji ogólnodostępnych obiektów sportowych lub ich modernizacji.
Obszary wiejskie dysponują przydzielonymi z gminu środkami w ramach funduszy sołeckich, które mogą być przyznane m.in. na infrastrukturę. Dodatkowe środki często można uzyskać z urzędów marszałkowskich dotacje w ramach konusów takich jak „granty sołeckie”.
W zależności od danej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej dostępne są różnego rodzaju programy i możliwości finansowania, na przykład w ramach Funduszu Spójności. Obecna perspektywa budżetowa kończy się w bieżącym roku. Nadal do końca 2020 funkcjonują Regionalne Programy Operacyjne dla każdego województwa, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich czy fundusze, którymi dysponują Lokalne Grupy Działania. Najtrudniej dofinansowanie uzyskać będzie właśnie w ostatnim roku funkcjonowania budżetu, ale zawsze warto sprawdzić, czy wszystkie środki zostały już wydane. Nie jest jeszcze wiadomo, jakie programy i fundusze będą dostępne od przyszłego roku.
Strefy zabawy, sportu i rekreacji spełniają funkcje społeczne i rozwojowe. Ze względu na to, tego typu inwestycje jako oddolne inicjatywy bywają wspierane przez różnego rodzaju fundacje. Do przykładowych programów i fundacji, gdzie możesz szukać wsparcia, należą: „Działaj lokalnie” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności, Fundacja Grupy PERN, Fundacja TAURON, Fundacja Aviva, Fundacja PKO, Fundacja Auchan na rzecz młodzieży, Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej, Fundacja PGE, Fundacja Muszkieterów.
To, że firma nie prowadzi własnej fundacji, nie znaczy, że nie może wspomóc Twojego projektu. Coraz więcej przedsiębiorstw, w szczególności dużych i średnich posiada politykę społecznej odpowiedzialności. Czasami w ramach CSR tworzone są ogólnopolskie programy i akcje społeczne jak nap przykład „Podwórko Talentów Nivea”. Społeczne wsparcie firm najczęstszej adresowane jest do lokalnej społeczności, w której działa przedsiębiorstwo. Jeżeli w Twojej okolicy znajduje się średnia lub duża firma, koniecznie sprawdź, czy może objąć swoim mecenatem Twój pomysł.
1Move ul. Morelowa 5/30 NIP: 5833168039 |
Mariusz Sucharzewski |
Kamil Sokołowski |
pełen kontakt |